Kontakt

Adres:
ul. Maszoperii 7, Chłapowo
84-120 Władysławowo
Telefon:
602-804-244
kontakt@villa-visitor.pl
GPS:
54.80623 N, 18.37297 E

Dyplomy uznania

noclegi
http://meteor24.plhttp://meteor24.pl/noclegi/chlapowo,0.htmlhttp://meteor24.pl/noclegi/osrodki-wypoczynkowe/chlapowo,60.htmlhttp://meteor24.pl/info/visitor/

Chłapowo

Historia

Pierwsza wzmianka o Chłapowie pochodzi z roku 1359, wieś nosiła wtedy niemiecką nazwę Klappow (Klapowo). Nazwa Chłapowo ukonstytuowała się ostatecznie w połowie XVII w. W latach 1877-1949 odkryto i przebadano na terenie Chłapowa 124 groby skrzynkowe kultury wschodniopomorskiej pochodzące z epoki żelaza (650-400 p.n.e.). Archeolodzy odnaleźli dobrze zachowane ozdoby z bursztynu, popielnice, szklane paciorki, naczynia gliniane, biżuterię. Prowadzone w XX w. badania archeologiczne spowodowały odkrycie w pobliżu wsi śladów osadnictwa z okresu neolitu (4200-1700 p.n.e.) oraz epoki brązu (2000-1000 p.n.e.).

Dynamiczny rozwój Chłapowa rozpoczął się pod koniec XVIII w. W tym okresie powstały m.in. zachowane do dziś charakterystyczne wiejskie chałupy kryte strzechą oraz zabytkowa kapliczka murowana. W połowie XIX wieku czynna była tu mała kopalnia węgla brunatnego. Bliskość Morza Bałtyckiego oraz piękne krajobrazy Wąwozu Chłapowskiego sprawiły, iż w okresie międzywojennym Chłapowo stało się dość znanym ośrodkiem letniskowym. Letnicy (głównie z Warszawy) wynajmowali pokoje u zamieszkujących wieś gburów (bogatych chłopów). W późniejszym okresie, w wyniku konkurencji z innymi kurortami (Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, miejscowości Mierzei Helskiej) Chłapowo utraciło swoje znaczenie, zachowując klimat wioski rybackiej. W okolicy miejscowości znajdują się udokumentowane złoża soli kamiennej i potasowo-magnezowej.

W Chłapowie urodził się, żył i tworzył kaszubski pisarz Augustyn Necel, twórca takich dzieł, jak: “Krwawy sztorm”, “Kutry o czerwonych żaglach”, “Saga o szwedzkiej chëczy” czy “Maszopi”.

Atrakcje turystyczne

Nadmorski Park Krajobrazowy

Jeśli wybierzecie Chłapowo jako cel swoich wakacji koniecznie należy zwrócić uwagę na klika bardzo ważnych atrakcji. Nadbałtycka miejscowość Chłapowo leży w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego o łącznej powierzchni 18 804 hektarów. Teren ten pozostając poza ingerencją człowieka stanowi w pełni naturalne środowisko. Do występujących tu gatunków roślin należy m.in. żarnowiec miotlasty (Cytisus scopartius).

Plaża

Wzdłuż północnej granicy Chłapowa rozciąga się piękna piaszczysta plaża z wysokim klifem. Główne kąpielisko usytuowane jest przy szerokiej plaży pokrytej drobnym, białym piaskiem. Zaraz obok krajobraz urozmaica warstwa morskich kamieni z samotnymi głazami nieco wystającymi nad powierzchnię fal.

Wąwóz Chłapowski – Rudnik

Największą atrakcją Chłapowa jest otwarty dla turystów malowniczy wąwóz znajdujący się na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Spacerując doliną możemy podziwiać piękno nienaruszonej przyrody i niespotykanych okazów roślinności. Zbocza i dno wąwozu są porośnięte przede wszystkim unikatowym żarnowcem (Cytisus scopartius), którego żółte kwiaty w okresie kwitnienia na przełomie od maja do lipca nadają niezapomniany widok. Mniejsze powierzchnie zajmuje roślinność suchych, napiaskowych muraw, skupiona głównie na wystawionych na południe stokach wąwozu w dolnym jej odcinku.

Główne wejście do wąwozu znajduje się w centrum Chłapowa, tam też jest możliwość pozostawienia samochodu na wytyczonym miejscu do parkowania.
U samego wejścia znajdują się ławki. Na całej długości wąwozu są wytyczone ścieżki z pięknie wkomponowanymi ławeczkami, kładkami, poręczami i schodkami ułatwiającymi spacer czyniąc go bardzie przyjemnym.

Pierwsza ścieżka biegnąca dnem doliny i przechodząca pod tunelem pod ulica łączącą Władysławowo z Jastrzębią Górą – mamy tu do czynienia z całkowicie bezpieczną i odizolowaną od uciążliwości samochodów częścią parku krajobrazowego.
Druga biegnąca górą doliny, którą przecina ulica.
W obydwu przypadkach możemy podziwiać piękno przyrody oraz niespotykane ukształtowanie terenu. Wąwóz kończy się na plaży.

W dalekiej przeszłości Dolina Chłapowska (nazywana najczęściej wąwozem) i zarazem Kępa Swarzewska sięgały – zdaniem niektórych autorów – 8 do 16 km w kierunku północnym, a więc na obecny teren Bałtyku, którego fale atakujące ląd (abrazja) spowodowały przesunięcie się linii brzegowej na dzisiejszą wysokość.
Badania wykazały, że Bałtyk pochłania przeciętnie 0,8 m lądu rocznie. Chcąc zaobserwować stratygrafię (układ warstw) klifu należy udać się od wylotu Wąwozu Chłapowskiego w kierunku Cetniewa. W wysokim od około 40 do 50 m, urwistym brzegu widać warstwy skalne.

O innych atrakcjach Chłapowa można poczytać na meteor-turystyka.pl.